Zjednodušené postupy celního odbavení

Elektronické přenosy dat s celními úřady

Naše celní odbavení Baťovy Elektry

Naše celní odbavení Baťovy Elektry

Naše deklarace zajišťovala celní odbavení historického letounu Lockheed Electra 10A, Jana Antonína Bati. Přistál na pražském letišti Točná. Letadlo bylo od války v Severní Americe, kde jej před šesti lety koupil do své sbírky majitel internetového portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič.

 

Letadlo prošlo v USA a Kanadě rekonstrukcí a vydalo se na zpáteční cestu z kanadského Toronta přes Grónsko, Island a Velkou Británii. Electra absolvovala zkušební let v USA již v březnu a od té doby čekala na příznivé počasí pro cestu přes Atlantik.

„Uletěli jsme 9700 kilometrů během devíti dní. Nalétali jsme čtyřicet hodin průměrnou rychlostí 238 kilometrů za hodinu,“ napsali piloti Nikola Lukačovič a Milan Vacík na Facebooku po přistání v Točné. „Měli jsme problémy s námrazou, protože letadlo není vybaveno rozmrazovacími systémy, a také s počasím. Dále jsme měli běžné komplikace technického rázu, které se na tak dlouhé cestě dají očekávat,“ dodal Lukačovič. Electra 10A na konci třicátých let tvořila špičku v civilní letecké technice. Dva motory o výkonu 450 koní dávají letadlu cestovní rychlost přes 300 km/h a dolet 1200 kilometrů. Stejný typ letounu použila Amelia Earhartová pro svůj pokus o let kolem světa, při kterém zmizela nad Tichým oceánem.

Letadlo bylo vyrobeno v roce 1937 a dodáno leteckému oddělení firmy Baťa jako náhrada za jiný letoun stejného typu poškozený při nouzovém přistání v Chicagu na cestě kolem světa. S letounem OK-CTB Jan Antonín Baťa cestu dokončil a v začátkem května 1937 přistál ve Zlíně.

Necelé dva roky letadlo sloužilo firmě Baťa jako cestovní stroj pro nejvyšší management a majitele. Jeho posádku tehdy tvořilo několik pilotů, kteří po vypuknutí války uprchli do Velké Británie a vstoupili do RAF. Za války letadlo plnilo cvičné a transportní úkoly v Kanadě.

Po válce vystřídalo několik soukromých majitelů, než ho zakoupilo Letecké muzeum Točná. Letadlo plánuje vystavovat, i když zatím jen v omezené míře. Electra bude také vystupovat na různých leteckých akcích, první ji pravděpodobně čeká na začátku června v Pardubicích.

Letiště Točná vlastní od roku 2008 firma Letecké Muzeum Točná majoritního vlastníka internetového portálu Seznam.cz Iva Lukačoviče. Na letišti je k vidění například replika Avie BH-1 a BH-5 nebo poválečný Sokol M1C.

 

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/370701-batova-electra-se-vraci-pristala-na-letisti-tocna-v-praze.html